Obiektem tygodnia jest kabat wykonany na przełomie XIX i XX wieku. Kabat wykonany jest z sukna w kolorze śliwkowym. Przy kołnierzu, zdobiony jest ręcznym haftem przedstawiającym kolorowe kwiaty. Zapinany jest na dwa rzędy metalowych guzików. Wypukłe, półokrągłe guziki umieszczone są również przy klapach oraz przy mankietach.

Kabat to męski strój powszechnie używany przez Krakowiaków z końca XIX i początku XX wieku. To wierzchnie okrycie jesienne lub wczesnowiosenne. Mógł być również ubierany pod sukmanę lub sięgający ponad kolana kaftan bez rękawów. Na kabat często zakładano pas krakowski typu opoka. Niejednokrotnie uzupełnieniem kabatów były kamizelki krakowskie z bogato haftowanymi przodami ozdobionymi haftem kolorowym płaskim.

Noszony był jako ubiór świąteczny jak i codzienny. Niestety w latach 50. XX wieku kabat przestał być modny i zastąpiły go garnitury i marynarki.

Na terenie Zielonek i okolic szyto kabaty z sukna w kolorach zielonym, granatowym, śliwkowym, szafirowym i czarnym. Rzadziej w czerwonym. Kabaty męskie podobnie jak katanki zachowały się w pojedynczych egzemplarzach.

Nr inwentarza: IR 376/2018

Opracował: Konrad Dopciuch