15 września obchodzimy święto Matki Boskiej Bolesnej lub Matka Boża Siedmiobolesnej. Świat czci Bożą Matkę jako Bolesną i Królową Męczenników nie tyle w aspekcie chrystologicznym, co historycznym, przypominając ważniejsze etapy i sceny dramatu Maryi i Jej cierpień. Zaczęli to święto wprowadzać serwici. Od roku 1667 zaczęło się rozszerzać na niektóre diecezje. Papież Pius VII w roku 1814 rozszerzył je na cały Kościół, a dzień święta wyznaczył na trzecią niedzielę września. Z kolei Papież Pius X ustalił je na 15 września.

W tym tygodniu w ramach obiektu tygodnia przedstawiamy obraz „Matka Boska Bolesna” stworzony w technice oleodruku. Obraz powstał przed 1914 r. Przedstawia on Matkę Boską Bolesną (Mater Dolorosa) na jednolitym tle. Postać przedstawiona jest w profilu, ze wzrokiem skierowanym ku górze z dłoniami splecionymi do modlitwy.

W dziele zastosowano stonowaną kolorystykę. Oprawa jest w ozdobną ramę z ornamentalnym motywem roślinnym. Nie jest to mały obraz. Wielkościowo jest w kształcie stojącego prostokąta o wymiarach: 49 x 37 cm. Sam obraz pochodzi z naszych terenów, czyli Owczary. Stan zachowania: dobry. Wymiary: 49 x 37 cm

Nr inwentarza: IR 406/2020

Opracował: Konrad Dopciuch