Do końca czerwca, w Bibliotece Publicznej w Zielonkach, można oglądać wystawę prac dzieci z Samorządowego Przedszkola w Zielonkach. Jest to zwieńczenie projektu edukacyjnego „Cztery pory roku w twórczości Katarzyny Gawłowej”.

W tym roku mija 40 lat od śmieci Katarzyny Gawłowej, artystki ludowej i malarki prymitywistycznej. Należy ona do grona najbardziej cenionych, obok Nikifora Krynickiego, twórców sztuki naiwnej w Polsce. Artystyczny dorobek malarki z Zielonek, dzieci poznawały od października zeszłego roku podczas zajęć w ramach projektu edukacyjnego „Cztery pory roku w twórczości Katarzyny Gawłowej”. Inspiracją do tworzenia obrazów były nie tylko zmieniające się sezony, ale także zwyczaje ludowe i obyczaje pielęgnowane na wsi. Opiekę merytoryczną nad projektem sprawował dr hab. prof. Robert Małaszowski z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Prace wykonane przez przedszkolaki łączą w sobie różne techniki. Jedne z ciekawszych zostały stworzone przy użyciu elementów koronki, gałęzi albo namalowane na przedmiotach użytkowych takich jak krzesła czy talerze.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców gminy do zapoznania się z twórczością naszych młodych artystów. Wystawa jest czynna w godzinach otwarcia Biblioteki Publicznej w Zielonkach do końca czerwca.

LJ