na zdjęciu widoczne trzy osoby oglądające albumy leżące na stole

W poniedziałek, 6 czerwca, Bibliotekę Publiczną w Zielonkach odwiedziła delegacja amerykańska z Zachodniego Wybrzeża – państwo Halversonowie reprezentujący miasto Camas w stanie Waszyngton. Gościom towarzyszyli Wójt Bogusław Król oraz Radna Gminy Zielonki Roma Toft.

na zdjęciu widoczne 2 kobiety w sali muzealnej, jedna prezentuje drugiej album

Wizytę w zieloneckiej gminnej książnicy rozpoczęło zwiedzanie Izby Regionalnej, gdzie była okazja zapoznania się ze zbiorami muzealnymi dokumentującymi historię i kulturę ludową Zielonek.

na zdjęciu widoczne wnętrze Izby Regionalnej w Zielonkach

Goście z USA z wielkim zainteresowaniem obejrzeli zabytkowe stroje krakowskie według wzoru „od Zielonek”, pięknie malowane skrzynie wianne, elementy umeblowania tradycyjnego domostwa, dawne przedmioty codziennego użytku i sprzęty gospodarcze. Szczególną uwagę zwiedzających przykuły wykonane przez lokalne hafciarki bogato zdobione kieszenie krakowskie (jedna z nich, w ubiegłym roku, została podarowana Pierwszej Damie Aleksandrze Kornhauser–Dudzie podczas wizyty Zieleńczan w Pałacu Prezydenckim).

na zdjęciu widoczne eksponaty leżące na skrzyni krakowskiej

Następnie cała grupa podziwiała kolekcję obrazów Katarzyny Gałowej, pochodzącej z Zielonek malarki naiwnej, która jest eksponowana zarówno w samej Izbie, jak w holu biblioteki. W posiadaniu zieloneckiej placówki znajduje aż 11 dzieł autorstwa artystki. Odwiedzjący mogli również zobaczyć wystawę prac dzieci z Samorządowego Przedszkola w Zielonkach będącą zwieńczeniem projektu edukacyjnego inspirowanego malarstwem Gawłowej.

na zdjęciu widoczne cztery osoby stojące obok manekinów ubranych w stroje krakowskie

Niebywałą atrakcją dla naszych gości stała się sposobność pozowania do pamiątkowych fotografii w elementach ubioru regionalnego – wianku i czapce-krakusce. Tę mini-sesję poprzedziło krótkie wprowadzenie poświęcone zieloneckiej odmianie stroju krakowskiego, jego kolorystyce i ornamentyce. Państwo Halversonowie zapoznali się także z etno-albumami wydawanymi od kilku lat przez Izbę Regionalną, które stanowią pokłosie plenerów zdjęciowych popularyzujących wśród mieszkańców gminy Zielonki piękno kultury ludowej.

na zdjęciu widoczne dwie kobiety w sali oglądające strój krakowski zawieszony na wieszaku

Ostatni punt zwiedzania siedziby biblioteki stanowiła wizyta w wypożyczalni głównej połączona z możliwością przeglądnięcia wybranych publikacji z działu etnograficznego dotyczących regionu podkrakowskiego.

na zdjęciu widoczne trzy osoby oglądające książkę w bibliotece

Na pożegnanie goście otrzymali drobne upominki związane z gminą Zielonki.

LJ i NJ