zdjęcie przedstawia dziewczynkę trzymającą bukiet zielny

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwana Świętem Matki Boskiej Zielnej – patronki ziemi i roślinności, to w obrzędowości ludowej dzień nierozłącznie związany ze święceniem płodów natury. Tradycyjna nazwa święta stanowi nawiązanie do chrześcijańskich przekazów, wedle których apostołowie znaleźli w grobie Matki Bożej kwiaty i zioła. Na pamiątkę tego wydarzenia 15 sierpnia wierni niosą do kościołów kolorowe wonne bukiety.

zdjęcie grupowe osób uczestniczących w konkursie na bukiet Maryjny

Kultywując ten piękny zwyczaj, również w tym roku mieszkańcy Zielonek i okolicznych miejscowości przynieśli do zieloneckiej parafialnej świątyni wiązanki pachnących ziół, różnobarwnych kwiatów polnych czy ogrodowych oraz kłosów zbóż. Bukiety zielne święci się – jak podkreślił w trakcie homilii ks. kan. Leszek Babicki – by zaznaczyć szacunek dla otaczającej nas przyrody, która żywi, leczy i zachwyca. Zwyczaj niesie też aktualne treści. Święto Matki Boskiej Zielnej przypomina bowiem starszym i uczy młodych, że zioła, kwiaty, owoce czy warzywa rosną na łąkach, polach i w przydomowych ogrodach, a nie na sklepowych półkach.

zdjęcie grupowe osób uczestniczących w konkursie na bukiet Maryjny

Tradycyjnym elementem zieloneckich obchodów święta jest konkurs na „Najpiękniejszy Bukiet dla Panny Maryi” organizowany wspólnie przez Izbę Regionalną w Zielonkach i Sołectwo Zielonki, przy wsparciu Parafii pw. NNMP w Zielonkach. Tegoroczny konkurs odbył się już po raz dziesiąty. W jubileuszowej edycji konkursowych zmagań wzięło udział blisko siedemdziesiąt bukietów i kompozycji florystycznych, które były oceniane w czterech kategoriach, kierowanych do osób dorosłych („Tradycyjny Bukiet Zielny” i „Artystyczna Kompozycja Kwietna”), młodzieży w wieku 13-18 lat („Cudowny Bukiet”) oraz dzieci do 12 lat („Mały Bukiet”).

zdjęcie przedstawia osoby stojące przed kościołem z bukietami zielnymi w rękach

Jak podkreślali członkowie jury, Radna Gminy Zielonki Aneta Szablowska oraz Aleksandra Krzyworzeka i ks. Piotr Płaszcz, sztuka układania kwietnych bukietów jest doświadczeniem etnograficznym, artystycznym i botanicznym dostępnym dla każdego z nas. Zielonecki konkurs nie tylko służy ochronie lokalnego dziedzictwa kulturowego podkrakowskiej wsi, ale także promuje postawy proekologiczne i zachęca do ciągłej troski o środowisko przyrodnicze „małej ojczyzny”.

zdjęcie przedstawia kobietę trzymającą w rękach bukiet zielny

Zgłoszone w tym roku prace zachwycały różnorodnością gatunkową wykorzystanych do ich stworzenia roślin, naturalnością oraz bogactwem przeznaczenia gotowych kompozycji. Komisja konkursowa, po długich obradach, musiała zatem poszerzyć grono laureatów – poniżej prezentujemy listę zwycięzców.

Kat. Tradycyjny Bukiet Zielny (dla osób dorosłych):

I miejsce: Wanda Zaczkowska ex aequo Anna Polak

II miejsce: Anna Fliśnik ex aequo Zofia Chrzan

III miejsce: Leokadia Piątek ex aequo Stanisława Piątek

Kat. Artystyczna Kompozycja Kwietna (dla osób dorosłych):

I miejsce: Maria Nowakowska ex aequo Bogusława Bińczycka

II miejsce: Krystyna Kawa ex aequo Dorota Prochal

III miejsce: Zofia Chacuś ex aequo Barbara Bińczycka

Kat. Cudowny Bukiet (dla młodzieży w wieku 13-18 lat):

I miejsce: Oliwia Szablowska

Kat. Mały Bukiet (dla dzieci do 12 lat):

I miejsce: Olga i Laura Bińczyckie ex aequo Lena Ślęczka

II miejsce: Krzysztof Kołodziejczyk ex aequo Amelia Prochal

III miejsce: Oliwia Jaromin ex aequo Michał Pietrzyk

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za uczestnictwo, a nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

NJ