zdjęcie przedstawia obraz „Święty Florian” autorstwa zieloneckiej malarki-prymitywistki Katarzyny Gawłowej

Bohaterem tego tygodnia jest obraz „Święty Florian” autorstwa zieloneckiej malarki-prymitywistki Katarzyny Gawłowej. Obraz został malowany na dykcie o wymiarach 48 cm na 60 cm techniką temperową.

Główną i jednocześnie centralną postacią obrazu jest św. Florian, który wspina się po drabinie prowadzącej na szczyt kościoła. W ręku trzyma białą flagę z czerwonym krzyżem. Na szczycie kościoła czeka na niego Matka Boska z Dzieciątkiem na ręku, a nad nimi unosi się anioł. Tło obrazu jest zielone, a dominującymi kolorami wypełnienia stanowią czerwień i żółć. Całość dopełniona jest florystycznymi akcentami po prawej stronie obrazu – kolorowymi kwiatami i motylami.

Święty Florian to patron zawodów wiążących się z ogniem: strażaków, hutników, kominiarzy. W ikonografii przedstawiany jest najczęściej w stroju rzymskiego oficera, z naczyniem z wodą do gaszenia ognia, lub wprost gaszącego pożar. Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 4 maja. W polskim Kościele ma rangę wspomnienia obowiązkowego, a w Krakowie – którego św. Florian jest patronem – święta.

Numer inwentarzowy: IR 422/2020