W tym tygodniu przy współpracy z panem fotografem Ryszardem Cabałą trwają prace nad nowymi zdjęciami obiektów Izby Regionalnej. Fotografie strojów ludowych, skrzyń krakowskich, obrazów olejnych oraz rzeźb z kolekcji Izby ujrzą światło dzienne!
Poprzez zdjęcia chcemy zwrócić uwagę na detale i wzornictwo ludowych strojów krakowski wg wzoru “od Zielonek”. Fotografie pomogą nam dostrzec nie zawsze widoczne z daleka detale, takie jak “syrki” tureckie, czy różnego rodzaju bordiury z jedwabnymi frędzlami. Uwiecznione przez aparat zostały męskie sukmany, kaftany, katany i kamizelki oraz damskie katanki, gorsety i spódnice. Oprócz tego utrwalono na zdjęciach chusty francuskie, tureckie i typu kazimierki czy jedwabne chusty broszowane. Ulotne obiekty sprzed dekad mają w ten sposób szansę na dalsze życie.
Oprócz oryginalnych obiektów z XIX i XX w. zostały sfotografowane również współcześnie uszyte stroje krakowskie. Tradycja ich wykonywania i noszenia wciąż trwa w Gminie Zielonki, z czego jesteśmy niezwykle dumni. Lokalnie działające hafciarki wykonują elementy stroju, takie jak bogato zdobione gorsety, katany czy spódnice z haftowaną listwą. W porównaniu z większością współcześnie tworzonych strojów, powstałe w Zielonkach są szyte i haftowane ręcznie na zamówienie, przez co każda z części ubioru jest unikatowa i wykonana z najwyższą starannością.
Dziękujemy Panu Ryszardowi Cabale, mieszkańcowi Zielonek i członkowi Krakowskiego Klubu Fotograficznego, za współpracę przy tym projekcie. Pan Cabała czynnie działa na rzecz lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz istniejących jeszcze w podkrakowskich Zielonkach obrzędach i tradycjach. Prowadzi stylizowane “etno sesje” i współpracuje z Izbą Regionalną w dokumentacji jej obiektów.
Dzięki wykonanym fotografiom zbiory Izby Regionalnej mają szansę dotrzeć do szerszej publiczności. Zdjęcia te zostaną wykorzystane w promocji Izby w Internecie oraz w licznego rodzaju publikacjach. Chcemy dać odbiorcom możliwość obcowania z kulturą oraz przybliżyć dziedzictwo historyczne, etniczne i ludowe gminy Zielonki, pomimo trwającej pandemii i przy zachowaniu zasad dystansu społecznego. Dzięki tej pracy dostaną Państwo dostęp do obiektów, które zazwyczaj są znane tylko kustoszowi i osobom, które opiekują się zbiorami.