Obiekt tego tygodnia należał do szczególnej dla społeczności Zielonek osoby – malarki ludowej Katarzyny Gawłowej (1896-1982). 

Jest to skrzynia wiana z II połowy XX wieku. Mieścił się w niej posag panny młodej i w chwili ślubu przenoszona była do domu męża. Poza przechowywaniem posagu w postaci m.in. ubrań, chust, obrusów i garnków, skrzynia mogła z czasem pełnić funkcję magazynu domowego. 

Skrzynie krakowskie, podobnie jak inne przedmioty w chacie, często były bogato malowane wzorami krakowskimi przez domowników, stąd właśnie widzimy bogate kolory i wzory na wyróżnionym obiekcie. Skrzynia należąca do Katarzyny Gawłowej została odrestaurowana, i jej wzory namalowane farbami olejnymi odzyskały pierwotny wygląd. Również dodano wizerunek pary w stroju krakowskim na wnętrzu pokrywy. Wykonany został on w stylu malarskim Gawłowej, a więc intensywne kolory, biała i płaska twarz postaci. Na przodzie skrzyni uwiecznione są dwa wazony z kłosami i kwiatami oraz wianek. W środkowej części postumentu mieści się mała dekorowana szufladka, w której można było przechowywać mniejsze przedmioty, takie jak modlitewniki czy dokumenty.

 

 

Numer inwentarzowy: IR 220/2015