zdjęcie przedstawia dzieci zwiedzające Izbę Regionalną w Zielonkach

W poniedziałek, 10 października, rozpoczęliśmy świętowanie Tygodnia Kultury Ludowej w gminie Zielonki. Cykl zajęć rozpoczęły dzieci z oddziałów „0” z zieloneckiej szkoły. Wizyta w Izbie Regionalnej dla większości była pierwszym spotkaniem ze zgromadzonymi tam meblami, zabytkowymi sprzętami i przedmiotami codziennego użytku oraz tradycyjnymi strojami krakowskimi. Dużą uwagę skupiliśmy na wyglądzie i przeznaczeniu skrzyni wiannej, którą dzieci, co prawda w miniaturze, mają odtwarzać na zajęciach w szkole.

zdjęcie przedstawia dzieci zwiedzające Izbę Regionalną w Zielonkach

Eksponatami, które szczególnie zachwyciły naszych gości były: urządzenie do robienia masła oraz stare, zabytkowe żelazka – jedno na węgielki oraz nieco mniejsze tzw. „z duszą”. Po obejrzeniu prezentowanych przedmiotów wszyscy zgodnie stwierdzili, że dawniej życie było dużo trudniejsze.

zdjęcie przedstawia dzieci podczas zajęć plastycznych

Druga część spotkania upłynęła na pracy plastycznej ściśle związanej z tematem wizyty. Na dzieci czekały już wycięte z papieru elementy stroju krakowskiego, które należało pokolorować wzorując się na oglądanych wcześniej, zaprezentowanych na manekinach ubiorach regionalnych. Tu dużą pomocą okazały się wydane przez naszą bibliotekę albumy ze zdjęciami z sesji fotograficznych mieszkańców w tradycyjnych strojach według wzoru „od Zielonek”. Odpowiednio pomalowane elementy należało jeszcze nakleić na model krakowianki i krakowiaka, i praca była gotowa.

zdjęcie przedstawia prace powstałe na zajęciach

Pozostała jeszcze niespodzianka w postaci sesji fotograficznej dla wszystkich chętnych dzieci. Dziewczynki pozowały w kolorowych wiankach, zaś chłopcy w czapkach-krakuskach z pawimi piórami. Zadowoleni z wizyty „zerówkowicze” wrócili do szkoły, zapewniając nas, że za rok pojawią się u nas ponownie by świętować kolejny Tydzień Kultury Ludowej.

zdjęcie przedstawia czterech chłopców w czapkach krakowskich

JR

Galeria zdjęć