izba2

Europejskie Dni Dziedzictwa, to coroczna inicjatywa, której początki sięgają 1985 roku. Główną misją tego wyjątkowego wydarzenia jest promowanie oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego, a także zaangażowanie społeczności w odkrywanie tradycji, historii oraz kultury swojego regionu. Tegoroczna edycja, nosząca hasło „Żywe Dziedzictwo – Tradycje Przekazywane przez Pokolenia”, została zorganizowana przy wsparciu Sylwii Faryny i Pauliny Kapusty.

Z okazji tego wspaniałego wydarzenia, gościliśmy dwie grupy pięciolatków z Przedszkola Samorządowego w Zielonkach. Dzieci miały wyjątkową okazję do zwiedzania naszej Izby Regionalnej, w której eksponowane są cenne pamiątki oraz unikalne obiekty związane z tradycją i historią naszego regionu. To właśnie tam mogły zapoznać się z elementami tradycyjnego stroju krakowskiego, który stanowi nieodłączny składnik naszego dziedzictwa kulturowego. Strojna czapka zdobiona pięknymi pawimi piórami oraz uroczy wianek zaczarowały naszych małych gości. Maluchy chętnie przymierzały wyjątkowe dodatki, co zostało uwiecznione na pamiątkowych zdjęciach.

Po zwiedzeniu Izby Regionalnej przyszedł czas na kreatywną część dnia. Dzieci otrzymały szablony przedstawiające postacie w tradycyjnych strojach krakowskich. Niektóre z nich postanowiły stworzyć własne, oryginalne wersje strojów krakowskich, co dowodziło ich niezwykłej kreatywności.

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa były nie tylko znakomitą okazją do nauki i odkrywania tradycji oraz kultury Gminy Zielonki, ale także dostarczyły mnóstwo radości i zabawy. Inicjatywy tego rodzaju odgrywają znaczącą rolę w przekazywaniu historii o regionie jego najmłodszym mieszkańcom. Ponadto stanowią istotny etap w rozwoju oraz ochronie naszego dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym wyjątkowym dniu, pełnym radości, zabawy i wartościowej nauki!

Paulina Kapusta