1-scaled

W dniach 14-21 czerwca w gminie Zielonki gości delegacja z amerykańskiego miasta Washougal w stanie Waszyngton, na czele z burmistrzem Davidem Stuebe. Jednym z ważnych punktów wizyty stała się Izba Regionalna w Zielonkach, funkcjonująca w strukturach gminnej publicznej biblioteki, po której w piątkowe popołudnie, 16 czerwca, oprowadzał dyrektor placówki Mariusz Zieliński.

zdjęcie przedstawia grupę osób zwiedzającą izbę regionalną w Zielonkach

Goście z Zachodniego Wybrzeża mieli niebywałą sposobność zapoznania się ze zbiorami muzealnymi dokumentującymi folklor podkrakowskiej wsi. Z zainteresowaniem obejrzeli zabytkowe stroje ludowe damskie i męskie według wzoru „od Zielonek”, pięknie malowane skrzynie wianne, elementy umeblowania dawnego chłopskiego domostwa, przedmioty codziennego użytku i sprzęty gospodarcze. Mogli także zobaczyć kolekcję obrazów autorstwa malarki prymitywistki Katarzyny Gawłowej.

Podczas zwiedzania Izby Regionalnej grupie z USA towarzyszyli przedstawiciele zieloneckich władz samorządowych – w imieniu Rady Gminy Zielonki wystąpili przewodniczący Mirosław Golanko, wiceprzewodnicząca Marzena Gadzik-Wójcik oraz radne Magdalena Listoś z Węgrzc i Roma Toft z Pękowic.

zdjęcie przedstawia osoby oglądające albumy ze zdjęciami osó w stojach krakowskich

Specjalnie przygotowaną niespodzianką było spotkanie z międzypokoleniową reprezentacją mieszkańców Sołectwa Zielonki ubranych w stroje krakowskie, wśród których znalazł się radny gminny Krzysztof Krzyworzeka z małżonką. Amerykańscy goście na żywo przekonali się, że nasza społeczność z powodzeniem kultywuje zwyczaj noszenia historycznego ubioru regionalnego Krakowiaków Zachodnich w jego lokalnej odmianie, a tradycja i kultura ludowa to w Zielonkach nie tylko eksponaty zgromadzone w Izbie, ale przede wszystkim silna świadomość przynależności do określonej grupy etnograficznej.

Bogactwo kolorystyki i ornamentyki stroju krakowskiego z obszaru Zielonek przybliżyły odwiedzającym nas Amerykanom wydawane od kilku lat przez zielonecką książnicę foto-albumy prezentujące Zieleńczan i Zieleńczanki w oryginalnych lub zrekonstruowanych ubiorach ludowych, zakładanych przez nich przy okazji uroczystości państwowych, świąt kościelnych oraz imprez kulturalnych.

na zdjeciu widoczne kobiety w strojach krakowskich siedzące na fotelach

Następnie hafciarki Urszula Widłak i Anna Fliśnik opowiedziały o swojej pracy nad gorsetami, katankami czy kieszeniami krakowskimi zdobionymi tradycyjnym haftem „od Zielonek” w motywy roślinne, z umieszczonym centralnie kwiatem kwitnącej róży.

zdjęcie przedstawia grupę osób, kobiety ubrane są w stroje krakowskie

Kulminacją wizyty stał się mini-plener zdjęciowy zrealizowany w położonym koło biblioteki Parku Wiejskim, w trakcie którego goście z Washougal pozowali do pamiątkowych fotografii na tle krajobrazu przyrodniczego gminy Zielonki.

Przebiegające w miłej atmosferze, pełne uśmiechów spotkanie zakończył kameralny poczęstunek przy kawie i ciastku.

NJ

Galeria zdjęć