Słysząc hasło „Święto Matki Boskiej Zielnej” nie sposób nie poczuć od razu bogatej gamy zapachów wiązek ziół przynoszonych tego dnia do kościoła w celu ich poświęcenia przez mieszkańców wsi i miast.
Współczesny kronikarz dziejów Bibic Henryk Banaś w „Bibickiej Pieśni” opisał dokładnie lokalny sposób tworzenia bukietu maryjnego. Najpierw układa się większą wiązkę z ogrodowych i polnych kwiatów. Następnie obcina się ich końce oraz związuje się je nowym rzemiennym batem. Na samym końcu wtyka się do wiązki dojrzałe makówki i jabłka. Między innymi takie wiązki zielne będzie można zobaczyć jutro w Zielonkach podczas konkursu na „Najpiękniejszy Bukiet Maryi Panny”, który już na stałe wpisał się w pejzaż kulturowy okolicy.
Żywotność i barwność tej tradycji znalazły swój wyraz także w sztuce. Prezentowany obiekt tygodnia – obraz olejny na desce „Cudowna moc bukietów” autorstwa Mariusza Cichonia – wprost mieni się kolorami. Dzieło przedstawia grupę mieszkańców w tradycyjnych strojach krakowskich niosących bukiety polnych kwiatów na święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Tłum postaci, wśród których przeważają kobiety i dzieci, wypełnia całe pole obrazowe. Wyróżniają się plamy czystych barw, za pomocą których oddano kwiaty i chusty kobiet. Sprawne oko mieszkańca może na obrazie dostrzec także twarze swoich sąsiadów, którzy swoich wizerunków na rzecz powstania pracy.
Źródła:
- Henryk Banaś, Bibicka Pieśń, Bibice 1995.
- Seweryn Udziela, Krakowiacy, Kraków 2012.
- IR PZ 276/2019