Dziś wspomnienie św. Antoniego Padewskiego (ok. 1195-1231), Doktora Kościoła, patrona franciszkanów i antoninek, rzeczy zagubionych oraz osób zaginionych.
Do franciszkanów wstąpił pod wpływem męczeńskiej śmierci pięciu mnichów z tego zakonu w Maroku. Głosił, że wiedza i wiara są o tyle potrzebne człowiekowi, o ile sposobią go do działania. Był utalentowanym kaznodzieją oraz organizatorem wielu akcji charytatywnych. Zdumiał wielu swoją odwagą, kiedy otwarcie potępił czyny okrutnego księcia Werony. Kanonizowany został już w 1232 r., niecały rok po swojej śmierci. Jego kult rozkwitł w dobie potrydenckiej stając się niezwykle popularny także i w Polsce.
W zasobach Izby Regionalnej posiadamy kilka wizerunków św. Antoniego. Przedstawiany dziś jako obiekt tygodnia obraz wykonany został techniką chromolitografii. Oprawiony w ciemnobrązową, drewnianą ramę, zielone passe-partout oraz białą papierową koronkę. Przedstawia wizerunek św. Antoniego Padewskiego z Dzieciątkiem. Świętego ukazano w ujęciu do kolan. Postać ubrana w habit franciszkański, w lewej ręce trzyma lilię (symbol niewinności), prawą podtrzymuje siedzącego Jezusa. W lewym dolnym rogu obrazu, na blacie przykrytym czerwonym obrusem leżą róża i książka.
Wykorzystane materiały:
- Bauer, A. Leszkiewicz i in., Leksykon świętych A-E, Kraków 1996.
- IR 298/2016