Obraz Katarzyny Gawłowej „PANIE JEZU PSZEZ TWE MYNKE DUSOM WCZYSCU PODAJ RYNKE”_Easy-Resize.com

Wedle polskiej tradycji Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny są świętami pamięci o zmarłych. Dzień Wszystkich Świętych został ustanowiony w 835 r. przez papieża Jana XI ku czci zmarłych świętych, z kolei w 998 r. ustanowiono Dzień Zaduszny. Było to zasługą świętego Odylona, opata benedyktynów z opactwa w Cluny. Jednak tradycja Zaduszek sięga jeszcze czasów przedchrześcijańskich, które wiązały się z ludowymi uroczystościami ku czci zmarłych, wywodzącymi się z wierzeń pogańskich.

W związku z przypadającym Dniem Zadusznym prezentujemy Państwu obraz Gawłowej „PANIE JEZU PSZEZ TWE MYNKE DUSOM WCZYSCU PODAJ RYNKE”

Obraz został zakomponowany pozycyjnie. U dołu przedstawiono ludzi pokutujących w ogniach czyśćcowych, pilnowanych przez dwa diabły. Obok nich znajdują się również dwa anioły oraz w tle Jezus wiszący na Krzyżu. Po lewej stronie znajduje się drabina, prowadząca przez drzwi do nieba, po której wspina się zbawiona dusza. W niebie zasiada Matka Boska z dzieciątkiem Jezus z asystą dwójki aniołów, do której modlą się trzy dusze. Na środku obrazu znajduje się tekst błagalny, napisany zieloną farbą „PANIE JEZU PSZEZ TWE MYNKE DUSOM WCZYSCU PODAJ RYNKE”. Namalowany na żółtym tle, dominują kolory czerwony, niebieski, różowy i czarny. Brak głębi i światłocienia.

IRZab/000511/SL/2023