Obraz „Matka Boska Gidelska”

Sierpień w polskiej pobożności miesiąc niemalże równie maryjny, jak maj. Miesiąc aż trzech świąt ku czci Matki Bożej-Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywanego świętem Matki Bożej Zielnej (15.08), Matki Bożej Królowej (22.08) i Matki Bożej Częstochowskiej.

W tradycji ludowej święto 15 sierpnia jest dziękczynieniem za zebrane plony. Tego dnia przynosi się do kościoła do poświęcenia bukiety złożone ze zbóż, warzyw, owoców, kwiatów i ziół. Wokół święta powstało w kulturze polskiej wiele zwyczajów związanych z poświęconymi w ten dzień wiankami uplecionymi ze świeżych ziół, które miały zabezpieczać przed wieloma chorobami.

Obraz „Matka Boska Gidelska” wykonany został w technice chromolitografii. Oprawiony w drewnianą ramę profilowaną z rytymi w zaprawie rowkami. Rama wykonana z drewna iglastego na zaprawie kredowo-klejową, pomalowana brązową farbą i pozłacana. Matka Boża przedstawiona jest razem z Dzieciątkiem Jezus na ręku – oboje w koronach na głowie. Pod jej stopami, chłop ze zwierzętami orze pole. Wymiary obrazu: 49 x 38 cm, wymiary ramy: 62 x 50 cm, szer. 7 cm, gr. 2,5 cm.

IRZab/000267/D/2015