zdjęcie niewypału

Starą, metalową skrzynię z amunicją pancerną znaleźli pracownicy budowlani, którzy prowadzili prace w Pękowicach w gminie Zielonki. Znalezisko znajdowało się na głębokości około 1 metra pod ziemią. Wykopane pociski pochodzą z czasów II wojny światowej. Przybyli na miejsce saperzy przejęli niebezpieczne przedmioty i zajmą się zdetonowaniem tych materiałów.

Jak informuje podkom. Justyna Fil, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Krakowie o znalezisku poinformowano 1 października. Oficer dyżurny z Komisariatu Policji w Zielonkach odebrał informację o znalezieniu archeologicznej skrzyni, wewnątrz której może znajdować się stara amunicja.

– Policjanci natychmiast udali się w to miejsce, gdzie wskazano im lokalizację ujawnionego znaleziska. Była tam pordzewiała skrzynia o wymiarach około 15 na 45 centymetrów, lekko uchylona, przez co można było dostrzec amunicję karabinową, przeciwpancerną – około tysiąca sztuk – szacował wstępnie pirotechnik z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie. Policjanci powiadomili saperów i zabezpieczyli znalezisko do czasu ich przyjazdu – relacjonuje podkom. Justyna Fil, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Krakowie.

Patrol saperski potwierdził, że jest to amunicja niemiecka z czasów II wojny światowej i z uwagi na jej stan jest niestabilna wybuchowo, przez to musiała być natychmiast zabezpieczona. Następnie została przewieziona w bezpieczne miejsce, w celu zdetonowania.

Policja apeluje

W przypadku ujawnienia przedmiotu przypominającego niewybuch lub amunicję należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką policji. Z uwagi na niebezpieczeństwo, jakie tego typu znaleziska mogą nieść ze sobą, w żadnym wypadku nie należy ich dotykać lub przemieszczać, gdyż może to grozić wybuchem.

Źródło grafiki oraz tekstu