Mała figurka z nieszkliwionego, matowego biskwitu to obiekt tego tygodnia.

Biskwit to masa ceramiczna spieczona w niższej temperaturze w porównaniu do porcelany. Taki sposób produkcji sprawia, że materiał jest mniej trwały i ma mniejszą wytrzymałość mechaniczną od masy palonej w wyższej temperaturze, ale dzięki temu łatwo podlega obróbce mechanicznej oraz szkliwieniu. 

Nazwę „biskwit” stosujemy również do rodzaju dekoracyjnych przedmiotów z nieszkliwionej porcelany, która przypomina marmur – jest biały i ma matową powierzchnię. Jego popularność na terenie całej Europy przypada na XVIII oraz XIX wiek. W tym czasie produkowano z niego plakiety, medaliony oraz ozdobne figurki.

Prezentowana figurka Matki Bożej w złotej koronie z dzieciątkiem to przykład polichromowanego, nieszkliwionego biskwitu z przełomu XIX i XX wieku. Strój matki Bożej utrzymany jest w błękitno-białych pastelowych kolorach, a sukienka dzieciątka we wrzosowym odcieniu.

Do dekoracji użyto guzków powleczonych złotą emalią oraz motywu złotych liści. Tył obiektu jest biały, jedynie włosy Matki Bożej są podkreślone pastelowo-beżową farbą. Podstawę figurki stanowi dwukondygnacyjny postument. Składa się on z ośmiobocznego cylindra, na którym wznosi się okrągła podstawa. 

Nr inwentarzowy: IR 347/2017