zdjęcie przedstawia dzieci siedzące na dywanie i kolorujące obrazki

Liczne grono dzieci z oddziałów „0” Szkoły Podstawowej w Zielonkach wraz ze swoimi opiekunami zawitały 10 maja do naszej Izby Regionalnej. Wizyta była ściśle związana z obchodami 40 rocznicy śmierci Katarzyny Gawłowej, malarki naiwnej z Zielonek. Swoje pierwsze kroki „zerówkowicze” skierowali do pomieszczenia IR, gdzie kustosz Mariusz Zieliński opowiedział historię zgromadzonych w niej zbiorów, a przede wszystkim zaprezentował kolekcję obrazów Katarzyny Gawłowej.

zdjęcie przedstawia trójkę dzieci pozującą wraz z dyrektorem biblioteki w Izbie Regionalnej

Należało bardzo uważnie obserwować kolorystykę i wygląd strojów ludowych, tak by potem jak najlepiej poradzić sobie z przygotowanym zadaniem. Po przejściu do czytelni komputerowej, dzieciaki otrzymały kolorowanki przedstawiające parę krakowiaków oraz kredki. Dla tych, którzy nie zapamiętali wszystkich szczegółów przygotowano podręczne rekwizyty – albumy wydane przez naszą książnicę, ilustrowane zdjęciami mieszkańców w strojach regionalnych oraz kilka elementów damskiego stroju, a także czapkę- krakuskę z pawimi piórami, którymi zachwycały się zarówno dziewczynki jak i chłopcy.

zdjęcie przedstawia dzieci kolorujące obrazki z krakowiakami

Pod czujnym okiem bibliotekarza, który podpowiadał dzieciom w doborze odpowiednich kolorów i przypominał o najważniejszych elementach krakowskiego stroju, rysunki nabierały rumieńców. Marszczone spódnice pyszniły się kolorami, wśród nich zielone, niebieskie i kremowe z nieodłącznymi dla naszego regionu elementami kwiatowymi. Wszak wzór „od Zielonek” od dawna słynie z wyjątkowe piękna. Każda z prac była na swój sposób inna, ale wiernie oddawała wygląd zieloneckich strojów.

zdjęcie przedstawia dzieci zwiedzające Izbę Regionalną

Jako, że świętujemy Tydzień Bibliotek – ogólnopolską akcję promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy, nasi goście nie mogli nie zwiedzić pozostałych pomieszczeń naszej książnicy, a przede wszystkim działu z literaturą dla dzieci i młodzieży. Tu oznak zachwytu było co niemiara, bowiem spora grupa dzieci nie była jeszcze nigdy wcześniej w naszej bibliotece. A mamy czym kusić…Na najmłodszych i trochę starszych czytelników czekają piękne, kolorowe książki zachęcające do samodzielnego czytania i poznawania świata.

W podziękowaniu za niezwykle miłą wizytę dzieci pożegnaliśmy słodkim co-nieco oraz zapewnieniem, że Biblioteka Publiczna w Zielonkach czeka zarówno na nich jak i ich najbliższych.

Zatem do zobaczenia wkrótce.

JR

Galeria zdjęć