Zbiory Izby Regionalnej w Zielonkach wzbogaciły się o wyjątkową pamiątkę związaną z kultem obrazu Matki Boskiej Zwycięskiej sprowadzonego do Zielonek przez ks. kan. Adama Ziębę w 1949 r.

Podarowany obraz przedstawia kopię ołtarza polowego z obrazem MB Zwycięskiej, obraz ten został zamówiony w 1952 r. przez Walentego Trelę (1918-1979), pochodzącego z Garlicy Murowanej, długoletniego pracownika Cegielni w Zielonkach. Namalowany przez obwoźnego malarza, który wykonywał obrazy religijne według typowych wzorów i motywów, m.in. np. Święta Rodzina, Jezus w ogrojcu, Matka Boska z gołąbkami, Ostatnia Wieczerza itp.. Wykonywał również zamówienia indywidualne.

Pan Trela ofiarował także czarno-białe zdjęcie obrazu, które ks. Zięba udostępnił w zieloneckiej parafii.  Na podstawie zdjęcia malarz zrobił szkic, jednakże udał się z panem Trelą do kaplicy przy Kościele w Zielonkach, aby obejrzeć oryginał.

Córka pierwszego posiadacza obiekty wspomina, iż obraz spłacany był aż w 10 ratach.

 Kopia obrazu jest utrzymana brązowo-beżowej kolorystyce, z dodatkiem zielonego i niebieskiego koloru. Wybór takich barw można wytłumaczyć ubogim warsztatem artystycznym domorosłych malarzy, którzy docelowo tworzyli dewocjonalia na rynek ludowy. Rynek ten ciągle się zmieniał i po 1945 r. zapanowała moda na wielkie prostokątne obrazy wieszane na łóżkami. 

Obraz ten wisiał od 1952 do 2018 r. w pokoju hotelu robotniczego w Cegielni, a po śmierci Walentego, odziedziczył go syn Kazimierz Trela, który miał go w swoich zbiorach aż do swojej śmierci w 2018 r. Później obraz przeszedł w ręce Wandy Kopyckiej, z dm. Trela, która, jak sama twierdziła, iż obraz powinien wrócić z powrotem do Cegielni, jeśli wcześniej był tam tak długo.

 Tak trafił do zbiorów Izby Regionalnej w Zielonkach, stanowiąc cenną pamiątkę po pierwszych mieszkańcach zakładu produkcyjnego Cegielnia w Zielonkach. Jak dotąd, jest to jedyna znana kopia obrazu autorstwa Edwarda Chylińskiego powstałego w Szkocji, w czasie II wojny światowej,  malowana na płótnie farbami olejnymi .

Jak wspomina ofiarodawczyni Pani Wanda, obraz został poświęcony w czasie kolędy w 1953 r. przez ks. kan. Adama Ziębę, który miał w żartach powiedzieć „Cegielnia dała cegły na kaplicę, byśmy ją na chwałę Matki Bożej wznieśli, a tu proszę ,Walenty ,sam obraz Matki Bożej wisi w cegielni….”. Pani Wanda wspomina dalej : Pochwalił ojca, że sprawił sobie ten wizerunek. Nawet sąsiedzi potem mówili że jak ksiądz Zięba chodził po innych mieszkaniach w cegielni to mówił, że ” u Trelów w mieszkaniu ładny obraz mają..”.

Od sierpnia obraz wzbogaci zbiory muzealne  Izby Regionalnej w Zielonkach.

 Więcej zdjęć do obejrzenia tutaj