sapieha
3 marca 1912 r. odbył się ingres bp. Adama Stefana Sapiehy do katedry wawelskiej. Ta niecodzienna ceremonia objęcia najważniejszego urzędu w archidiecezji zgromadziła tłumy wiernych wraz z cesarsko-królewskimi dostojnikami. Kazanie, które wtedy wygłosił miało być, jak relacjonował krakowski „Czas”, pełne wiary, łagodności, mądrości i troski o los narodu. Pierwszą rzeczą, którą uczynił książę biskup po przyjęciu hołdu od duchowieństwa, był udział we wspólnych posiłkach z krakowskimi ubogimi.
 
Tę swoistą łagodność ale też i przenikliwość możemy dostrzec w spojrzeniu księcia kardynała na fotografii z naszych zbiorów. Spokój fotografii potęguje okalające je tekturowe, białe passe-partout oraz kontrastująca z nim szeroka, drewniana rama. Godność urzędu manifestuje się nie tylko w stroju i postawie duchownego, ale także złotym zdobieniem wokół ramy. Uważnemu obserwatorowi rzuci się w oczy ponadto szczególnie młody wiek uwiecznionej postaci. Adam Sapieha objął urząd mając dopiero 45 lat. Było to przyczyną – wraz z rozwijającą się medycyną, że okres jego posługi jako ordynariusz archidiecezjalny był najdłuższy w tysiącletnich dziejach Krakowa. Niewątpliwie czas ten nie należał też do najłatwiejszych.
 
Fotografię otrzymaliśmy nieco ponad rok po setnej rocznicy ingresu od Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana z Krakowa.
 
IRZab/000008/F/2013