dzbanek

Dziś obchodzimy 151 r. rocznicę urodzin Maryli Wolskiej, lwowskiej poetki okresu Młodej Polski, której ojczysta kultura ludowa nie była obca. W swojej twórczości nie raz wykorzystywała motywy impresjonistyczne, a jej najpopularniejszym dziełem stał się tomik poetycki „Dzbanek malin” wydany w 1929 r.

Z tej okazji prezentujemy Państwu bocheński dzbanek kamionkowy z uchwytem. Datujemy go na lata 50/60. XX w. Obiekt ten jest ciekawym przykładem poszukiwania piękna w codziennych czynnościach. Na zwykłym, beżowym przedmiocie umieszczono wizerunki niebieskich kwiatów na brązowych łodygach. Dzbanek jest ceramiczny – został wykonany z kamionki, która charakteryzuje się dużą wytrzymałością. W przeciwieństwie do ceramiki wykonanej z wypalanej gliny, naczynia z kamionki charakteryzują się nieprzepuszczalnością dla wody. Dzięki temu doskonale sprawdzają się nie tylko do przechowywania malin, ale też i płynów.

Maryla Wolska w swojej poezji szukała tego co piękne w życiu codziennym na wsi. Zauważył to w 1930 r. krytyk literacki z „Kuriera Poznańskiego” recenzując „Dzbanek Malin” polskiej autorki: „P. Wolska – pieśniarka wsi, rozkochana w pięknościach przyrody, chwyta wzrokiem, słuchem najładniejsze jej przejawy. Idealizuje, ale nie stylizuje, tę stronę wsi poetka szczerze kocha i szczerze opisuje”. Być może warto zainspirować się taką postawą i chwytać piękne chwile mimo trudów codzienności?

IRPo/000016/RzM/2015