św. Agata

Już jutro imieniny obchodzą Agaty, których patronka zawsze była obdarzana przez lud szczególnym szacunkiem. Z tej okazji przeszukaliśmy nasze zbiory i znaleźliśmy wśród nich piękny dar od p. Teresy Marzec będący pamiątką po jej babci z rodziny Kucielów z Zielonek.

Jest to oleodruk z przełomu XIX i XX w. Ma kształt stojącego prostokąta i przedstawia postać św. Agaty otoczonej bordiurą z kwiatów. Kompozycja pionowa. Bordiurę tworzą na złoto ugrowym tle białe i czerwone róże oraz inne drobniejsze kwiaty koloru niebieskiego, żółtego, białego z wplecionymi między nimi zielonymi łodyżkami z liśćmi.

Obraz przedstawia wizerunek św. Agaty w półpostaci, en face. W prawej ręce kobieta trzyma pucharek z solą, a w lewej podtrzymuje bochenek chleba wraz palmą męczeństwa. Wyraz twarzy świętej uduchowiony, oczy wzniesione ku górze i patrzące przy tym lekko w lewą stronę. Ciemno brązowe włosy splecione, podwinięte na karku w warkocze, głowa ozdobiona wieńcem zielonych liści z czerwonymi kulkami owoców, przy skroniach czerwone kwiecie. Postać jest ubrana w niebieską suknię podszytą żółtą tkaniną. Spod wycięć widoczne czerwone wąskie rękawy, w pasie przepasana czerwoną szarfą. Wycięcie sukni u szyi zdobione zmarszczoną białą tkaniną. Z tyłu głowy na piersi spływa w fałdach biały welon.

IRZab/000023/D/2014