Wol (7)_Easy-Resize.com

Nieco wcześniej, bo już 5 października, rozpoczęliśmy obchody tegorocznego Tygodnia Kultury Ludowej w gminie Zielonki, którego głównym celem jest propagowanie wiedzy o folklorze i sztuce ludowej podkrakowskiej wsi wśród dzieci i młodzieży uczęszczających do placówek oświatowych działających na terenie naszej gminy.

Jako pierwsi odwiedzili nas uczniowie klasy IV ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Woli Zachariaszowskiej wraz z pedagogami. Nasi goście zwiedzili działającą przy naszej instytucji od roku 2014 Izbę Regionalną, gdzie zgromadzone są zabytkowe stroje ludowe, obrazy oraz sprzęty użytku domowego. Największym zainteresowaniem cieszyły się stare, żelazka – zarówno na węgielki jak i na duszę- oraz drewniane maselnice. Większa z nich, do złudzenia przypominająca katarynkę, została nawet mylnie zakwalifikowana przez młodzież do instrumentów muzycznych. Oczywiście po demonstracji wnętrza urządzenia wszystkie niejasności zostały rozwiane, choć w obydwu przypadkach należy kręcić korbą.

W drugiej części spotkania nasza czytelnia komputerowa zamieniła się w mini salę kinową, gdzie wszyscy obecni obejrzeli projekcję filmu „Korzenie tradycji. Kultura ludowa Krakowiaków”. Pozostało tylko porównanie prezentowanych w izbie modeli stroju krakowskiego Krakowiaków Zachodnich z tymi przedstawionymi w filmie i powtórzenie ich nazewnictwa, z czym uczniowie doskonali dali sobie radę, a nam pozostało już tylko czekać na kolejnych chętnych do zapoznania się z naszymi zbiorami – pięknymi gorsetami, kwiecistymi spódnicami czy czapkami z pawimi piórami – czyli tym, czym krakowiacy mogą się pochwalić.

JR