Tydzień kultury Ludowej 2

W okresie od 16 do 20 października 2023 roku, gmina Zielonki uroczyście celebruje Tydzień Kultury Ludowej. To wyjątkowe wydarzenie, które ma na celu nie tylko uczczenie dziedzictwa kulturowego regionu, lecz także propagowanie edukacji i przekazywanie spuścizny przodków młodszemu pokoleniu.

Z tej wyjątkowej okazji, w Izbie Regionalnej mieliśmy zaszczyt gościć trzy klasy zerowe ze Szkoły Podstawowej w Zielonkach. Dla dzieci otworzyły się możliwości odkrywania niezwykłych eksponatów, takich jak meble i sprzęty gospodarstwa domowego, które kiedyś były nieodłączną częścią życia mieszkańców Zielonek. Ogromne zainteresowanie wzbudziły drewniane skrzynie wianne oraz krzesła zdobione malowniczymi, kolorowymi kwiatami.

Tydzień Kultury Ludowej dał również dzieciom okazję do poznania tradycji związanych z krakowskim strojem ludowym, który stanowi istotny element dziedzictwa kulturowego Zielonek. Chłopcy z dumą przymierzali czapki ozdobione piórami pawimi, podczas gdy dziewczynki zachwycały się kolorowymi wiankami i nie mogły oderwać oczu od bogato zdobionych gorsetów.

Dzieci wzięły również udział w warsztatach plastycznych, na których malowały postaci ubrane w stroje krakowskie. Kolorowanki pomogły dzieciom utrwalić zdobytą wcześniej wiedzę.

Tydzień Kultury Ludowej w Zielonkach to nie tylko czas świętowania i zabawy, ale przede wszystkim podkreślenie wartości dziedzictwa kulturowego i jego przekazywanie dzieciom i młodzieży. To także dowód na to, że kultura ludowa ma wiele do zaoferowania, a jej odkrywanie może być fascynującą przygodą!

Zachęcamy do zapoznania się z relacją Dziennika Polskiego o Tygodniu Kultury Ludowej w Zielonkach:

https://dziennikpolski24.pl/tydzien-kultury-ludowej-w-gminie-zielonki-zakonczy-sie-swietem-stroju-krakowskiego/ar/c1-17999845