Zapalmy światło9

W ramach inicjatywy „Zapalmy Światło Pamięci” oddaliśmy hołd poległym obrońcom Ojczyzny i uczciliśmy pamięć tych, którzy wyjątkowo zapisali się w historii gminy Zielonki. Ta poruszająca akcja odbywa się pod patronatem Izby Regionalnej w Zielonkach, instytucji dedykowanej zachowaniu i promowaniu historii naszego regionu.

W tegorocznej akcji wzięli udział uczniowie ze szkoły podstawowej w Zielonkach. Przeprowadzili porządkowanie grobów bohaterów poległych w latach 1939-1945, udekorowali je kwiatami i umieścili biało-czerwone chorągiewki, symbolizujące polską dumę narodową. Na grobach zapłonęły również znicze, których płomień jest wyrazem żywej pamięci o wszystkich bohaterach. 

Cała akcja to nie tylko wyraz szacunku i pamięci, ale także okazja do nauki historii. W poniedziałek 30.10.2023, uczniowie ze szkoły podstawowej w Zielonkach wezmą udział w „żywej lekcji regionalnej historii” na zieloneckim cmentarzu. Lekcję poprowadzi kustosz Izby Regionalnej, pan Mariusz Zieliński, który opowie młodzieży o losach bohaterów spoczywających na zieloneckim cmentarzu.

Świece, kwiaty i chorągiewki nie tylko pełnią rolę symboli naszej pamięci, lecz także stanowią wyraz hołdu składanego naszym bohaterom. Niech płonące znicze na mogiłach bohaterów Zielonek przypominają nam o naszej historii, jednocześnie stając się iskrą nadziei i odwagi dla tych, którzy będą kontynuować nasze dziedzictwo. Niech ta szlachetna tradycja stanowi inspirację dla kolejnych pokoleń, które będą dążyć do budowania lepszej przyszłości.