Dr Feliks Grochowalski

Imię i nazwisko: Feliks Grochowalski

Data i miejsce urodzenia: 21.02.1902 r., Lwów

Data i miejsce śmierci: 11.12.1979 r., Zielonki

Doktor Feliks Grochowalski przyszedł na świat w 1906 roku we Lwowie. Ukończył studia na Uniwersytecie Lwowskim, zdobywając tytuł doktora wszechnauk. Po zajęciu Lwowa przez wojska radzieckie przeniósł się do Krakowa, gdzie osiedlił się początkowo na ul. Świętego Kazimierza, a później na Friedleina. Pracował w ośrodku zdrowia w Zielonkach, który od 1955 roku mieścił się w dzisiejszym budynku Urzędu Gminy, a w 1973 roku został przeniesiony na teren cegielni. W budynku tym pracował aż do śmierci w 1979 roku.

Doktor Grochowalski zasłynął jako lekarz oddany pacjentom bez względu na ich status społeczny. Nigdy też nie szczędził im własnego czasu. Często wracał pieszo do miasta, pokonując dystans wynoszący nawet 5 kilometrów. Jako doświadczony lekarz, który przetrwał trudne warunki podczas kampanii wrześniowej, nie lękał się wyzwań ani ryzykownych decyzji. Jednakże pozostał również człowiekiem serdecznym, który chętnie smażył konfitury i nigdy nie znajdował czasu na urlop, zawsze wysyłając swoją żonę z czwórką dzieci na wakacje.

Warto podkreślić, że dr. Feliks Grochowalski jest także upamiętniony jako patron jednej z głównych ulic w centralnej części Zielonek. W zbiorach Izby Regionalnej znajduje się album w całości poświęcony pamięci doktora, który został przekazany przez jego synową i wnuków.

Źródło: „Wiadomości lokalne Gminy Zielonki” 2010, nr 4(95), s. 10.