Imię i nazwisko: Maria Kotulska
Data i miejsce urodzenia: 1913 r., –
Data i miejsce śmierci: 16 września 2002 r., Bibice
Maria Kotulska to mieszkająca przez całe życie w Bibicach wybitna przedstawicielka nurtu prymitywistycznego w malarstwie. Lokalna artystka już w dzieciństwie wykazywała się szczególnym talentem malarskim, co też było doceniane wysokimi ocenami z rysunku w szkole. Kiedy jednak dorosła nie miała już czasu na sztukę. Pochłonęła ją w całości praca – prowadziła bowiem z mężem największe gospodarstwo w Bibicach. Mimo to w tym okresie nie brakowało jej na pewno poruszeń artystycznych, ponieważ była doskonałą obserwatorką przyrody, czemu dała świadectwo w swojej przyszłej sztuce. Uprawiając swój ogródek obserwowała zachodzące w naturze zmiany oraz chłonęła bogactwo otaczających ją kolorów.
Sztuce oddała się po śmierci męża, kiedy gospodarstwo przejął jej syn. Malowała dla własnej przyjemności, a jej twórczość charakteryzowała się niezwykłą prostotą i subtelnym pięknem. Jej pierwsze obrazy w tym okresie powstały na bristolu. Wraz z nabieraniem pewności twórczej artystka podjęła decyzję o malowaniu na płótnie. Głównym motywem jej dzieł były kwiaty umieszczone w wazonach oraz malownicze pejzaże z dziką fauną. Wśród flory szczególnie ukochała bzy, które miały rosnąć koło jej domu. Opiekun lokalnych tradycji Henryk Banaś wspominając Marię Kotulską mówił: Jej dusza to kwiat, jej tworzenie – to przelewanie tej duszy na papier.
Pod koniec ubiegłego wieku Maria Kotulska zdobyła szerokie uznanie i została uhonorowana w 1996 r. wyróżnieniem za obraz „Kozioł” w konkursie malarskim im. Teofila Ociepki, który odbył się w Bydgoszczy. To wówczas świat sztuki docenił jej niezwykły talent i wrażliwość artystyczną. Miała także wystawy w Izbie Regionalnej w Bibicach, Świątnikach Górnych, Mogilanach oraz Krzeszowicach.
Dziś prace Marii Kotulskiej stanowią cenne skarby kultury i sztuki. Jej obrazy znajdują się w zbiorach Izby Regionalnej w Bibicach oraz w Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. Na czele z konkursowym „Kozłem” zdobią ponadto ściany bibickiej Kulturoteki. Niewątpliwie twórczość malarki pozostawiła trwały ślad w sercach lokalnej społeczności, który na stałe wpisał się w pejzaż kulturalny Zielonek.
Źródła:
- M. Wyżga, W tej pięknej Ziemi, Gmina Zielonki od średniowiecza do czasów współczesnych, Zielonki 2009, s. 227-228.
- Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Teofila Ociepki. Katalog Wystawy 09-24 listopada 1996 – Wieża Ciśnień, Bydgoszcz-Lubostroń 1996, s. 29.
- G. Zając, Maria Kotulska, https://dziennikpolski24.pl/malarka-kwiatow-nie-zyje/ar/2348608 [online:] https://dziennikpolski24.pl/malarka-kwiatow-nie-zyje/ar/2348608 – 20.09.2002
- Zbiory Izby Regionalnej w Zielonkach
Źródło fotografii:
- Maria Kotulska, wwww.ckpirzielonki.pl [on-line:] https://ckpirzielonki.pl/maria-kotulska/ – 18.09.2023